למה חשוב להתאמן בגיל השלישי?

אימון כושר לגיל השלישי

אתם שומעים זאת שוב ושוב: פעילות גופנית מועילה עבור גופכם, ועליכם לשאוף להפוך אותה לחלק מהשגרה. ישנם אינספור מחקרים המוכיחים את יתרונותיה הבריאותיים של הפעילות הגופנית, ועד כמה זו הופכת לחשובה יותר ככל שאנו מתבגרים.

פעילות גופנית בגיל השלישי, כשהיא מתבצעת באופן סדיר ובהתמדה, מסייעת לשפר את הבריאות הנפשית והפיזית, ואף עוזרת לשמור על העצמאות והחופש של הקשיש. להלן מספר יתרונות ספציפיים לאימון גופני בגילאים המתקדמים. 

מניעת מחלות

מחקרים מוכיחים כי פעילות גופנית סדירה יכולה לסייע במניעת מחלות רבות, כגון מחלות לב וסוכרת. כמו כן,ספורט משפר את תפקוד המערכת החיסונית. אפילו פעילות גופנית בעצימות נמוכה, כמו הליכה, יכולה להיות כלי רב עוצמה למניעת מחלות עתידיות.

בריאות נפשית – נפש בריאה בגוף בריא

יתרונותיו של האימון הגופני לנפש הם כמעט אינסופיים. פעילות גופנית מייצרת אנדורפינים (ההורמון המשפיע על "ההרגשה הטובה"), אשר גורמים למתחים להתפוגג ומשאירים אתכם מאושרים ומסופקים.

 כמו כן, מחקרים קושרים את הפעילות הגופנית לשנת לילה טובה, ארוכה ובריאה – מה שתורם לנפש שמחה ולערנות, כמובן, וחשובה במיוחד עבור מבוגרים הסובלים לעיתים קרובות מנדודי שינה או דפוסי שינה לא סדירים. 

ירידה בסיכון לנפילות ומעידות 

אנשי הגיל השלישי נמצאים בסיכון גדול יותר לנפילות ומעידות במרחב הציבורי או בבית. גוף של מבוגר אינו כשל אדם צעיר, ולכן הרבה יותר קשה להתאושש ממעידה, גם כשזו לא דרמטית במיוחד. כמו כן, פציעה יכולה להיות בעלת השפעה הרת אסון על עצמאותו של הקשיש. 

פעילות גופנית משפרת את הכוח, הגמישות והיציבות, המסייעים לשמירה על שיווי משקל וקואורדינציה. כל הפרמטרים הללו מפחיתים את הסיכון לנפילות בעתיד. 

שיפור התפקוד הקוגניטיבי 

פעילות גופנית סדירה ופיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות מועילות מאוד לתפקוד הקוגניטיבי. כן, אנחנו יודעים שאבא  שלך חד כתער כפי שהיה תמיד – אבל גם הוא, שזוכר בדיוק אילו מפלגות נכנסו לכנסת בכל בחירות מאז שנת 68', יפיק מאימון ספורטיבי רק דברים טובים לזיכרון ולהלך המחשבה. 

בנוסף – אינספור מחקרים מצביעים על סיכון נמוך יותר לדמנציה עבור קשישים פעילים פיזית. 

עבודה על גמישות, כוח וצפיפות עצם

כאב אוסטיאוארטריטי עלול להוות בעיה רצינית עבור בני גיל הזהב. כאב זה מתרחש כאשר המפרקים והשרירים נהיים נוקשים וחסרי תנועה. אמנם, אנחנו לא מבטיחים שאימון גופני יתקן את כל השינויים שהתרחשו במפרקים בעקבות הזיקנה – אך היא ללא ספק חיונית להפחתת אי הנוחות שנוצרה. 

באותו האופן שתנועה משפרת את הגמישות, אימון התנגדות נכון מחזק קבוצות שריריות שהכרחיות לשמירה על העצמאות. שיפור כוח השרירים מוכיח את עצמו כחיוני במיוחד עבור פעולות כגון מעבר מישיבה לעמידה, הליכה או עליה וירידה במדרגות. 

כמו כן, ספורט נכון משפר את צפיפות העצם – מבוגרים רבים סובלים ממצב הנקרא אוסטאופורוזיס, שבו העצמות נחלשות והופכות רגישות יותר לשברים. ביצוע אימוני התנגדות קבועים הוכח כשומר על חוזק העצם בשנים מאוחרות יותר.

ירידה במשקל

האטה בקצב חילוף החומרים, תזונה לא בריאה וחוסר בפעילות גופנית עלולים לגרום לעלייה במשקל של בני הגיל השלישי בקצב כפול ומכופל מאשר אנשים צעירים יותר. משקל עודף, כידוע, גורמת לבעיות גופניות רבות. 

פעילות גופנית שורפת קלוריות ויכולה להפחית את הסבירות לסוכרת סוג 2 עד 40% – אך לא רק. ברגע שמתחילים לעשות משהו אחד טוב בשביל הגוף, יש מוטיבציה גדולה יותר להתמיד בתזונה בריאה. אנחנו רואים את הדפוס הזה אצל מתאמנים במרכז כל הזמן. 

להתאמן בכיף – ולהרגיש כמו ילדים שוב

לפעילות גופנית עשויה להיות שורה של יתרונות, שמשפיעים על היבטים עמוקים יותר בזהותו של האדם הבוגר. פעילות גופנית משפרת את הקשר של הנפש אל הגוף, ואת הקשר בין המוח לשרירים. בצורה זו, אדם לומד להכיר את עצמו טוב יותר וכן להאמין ביכולת של כוח הרצון לשפר את המצב הבריאותי – וזו תחושה מרגשת, מעוררת השראה וחדשה עבור רוב האנשים. 

פרמטר נוסף וחשוב ביותר הוא הכיף. למה ילדים משחקים? כי תנועה והזזת הגוף הם מהנים עבור בני אדם. כמו כן, זה כיף לראות את קצב ההתקדמות של הגוף, ולהבין שהוא מסוגל לנוע בקלילות – כמו בילדות כמעט.  

לסיכום, כפי שנוכחנו כאן – פעילות גופנית מצוינת עבור בני ובנות הגיל השלישי. פעילות גופנית מונעת מחלות, מפחיתה את הסיכון לנפילות ומשפרת את התפקוד הנפשי והקוגנטיבי. 

אולי קשה להתחיל, אבל זה רק עניין של עדיפויות ופינוי בזמן בלו"ז לפעילות. אימונים עם מאמן אישי יכולים להיות נקודת פתיחה טובה, ויעזרו לקשישים – גם כאלו שלא היו פעילים גופנית במהלך השנים האחרונות או אפילו אף פעם – להגיע לתוצאה מקסימלית ביחס למצבם הרפואי. 

אנחנו, במרכז לשיפור התפקוד, שמנו לעצמנו כמטרה לעזור לבני הגיל השלישי לשמור על אורח חיים בריא ופעיל. פיתחנו שיטת אימון ייחודית, הכוללת ליווי אישי ויצירת תוכנית אימונים מתאימה למצב הבריאותי האינדיבידואלי של המתאמן. 

הצוות המיומן שלנו עובד בכל הארץ, והוא כולל מאמנים שיקומיים, משקמי לב ריאה, ספורטרפיסטים, פיזיותרפיסטים. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום.

תוכן עניינים
המרכז לשיפור התפקוד
המרכז לשיפור התפקוד

המרכז לשיפור התפקוד מתמחים בשיפור המצב הפיזי,
המנטלי עד הבית עם שירות אישי. שישפר את איכות החיים שלך.

מאמרים נוספים באותו נושא:

השאירו פרטים:

Be the first to know about new arrivals and promotions

דילוג לתוכן